Сторінка бібліотекаря
-
Опубліковано: 15 листопада 2023
Сьогодні нам болісно і тяжко. Здається, немає виходу. Та гумор допомагає. Ще й як. Можливо, не всі його розуміють, тим паче не всі вміють його створювати. А він умів. І тому й досі йому немає рівних. Йому – Остапові Вишні. Заборона на творчість, концтабір, загроза смерті – далеко не всі перепони, які довелось подолати письменнику. Чимало втрат зазнав він, проте дещо було просто неможливо втратити – його оптимізм. Він ніколи не показував свого відчаю і тим паче свого болю. Відповідальність перед людьми завжди була для нього на першому місці. «Не маю я права щодня не писати, бо який тоді з мене письменник?», - розмірковував Павло Губенко. Універсальна постать українського письменника продовжує залишатися загадкою для читача. Проте звання «чародія сміху» Остап Вишня, безперечно, отримав недарма.
У день народження видатного українського письменника до вашої уваги 5 цікавих фактів про улюбленого українського гумориста:
- Остапа Вишню насправді звали Павло Губенко, і народився він на одному з хуторів біля села Грунь Зіньківського повіту Полтавської губернії (тепер Сумська область Охтирський район) у листопаді 1889 у багатодітній родині (у батьків було 17 дітей, і всі вони отримали гідну освіту).
- Гумористичний хист у нього був від мами Параски. Вона добре співала, була дотепною та сипала жартами-примовками.
- Чому він обрав саме такий псевдонім? Кажуть, він просто дуже любив вишні.
- Вишня був переконаний, що сміх має здатність зцілювати організм від недуг. Сам же він прожив недовго – 66 років. Далися взнаки стреси: розстріл брата, також письменника – гумориста Василя Чечвянського, арешт і ув’язнення на 10 років ще одного брата – Павла, та й самого Остапа Вишню ще в 1933 році запроторили до ГУЛАГу і звільнили аж в 1943 році. Арештували його, звинувачуючи в підготовці замаху на партійного діяча Постишева, на що він сказав слідчому НКВС: “Чому б вам не звинуватити мене у зґвалтуванні Клари Цеткін?”.
- Цікавим є й епізод, унаслідок якого йому якимось дивним чином вдалося уникнути розстрілу: коли приходить наказ про його розстріл, виконання затягується через погодні умови. А поки готують страту, керівника табору самого розстрілюють, а документи та наказ про покарання Остапа Вишні якимось дивним чином зникають. Не інакше, як доля захистила свого обранця.