Сьогодні:

День вишиванки. Це великий день,
Бо люди згадують сім’ю, родину.
Як шила мати і вела пісень,
Сорочку гарну вишивала сину.
Лягав собі узор на полотні,
А мати шила і думки вплітала.
Так долю вишивала день при дні,
Щоб добра доля сина не минала.
А як же вишивала рушники
І дарувала дітям на дорогу…
Щоб діти подолали всі шляхи
Й верталися до рідного порогу.
В тих вишиванках думи і пісні,
Про щастя мрії, туга за синами,
Тривога вічна, гарні дні ясні,
До Бога звернення — молитва мами.

     День Європи відзначається щороку 9 травня і означає мир і єдність у Європі, визнання досягнень ЄС і бачення спільного майбутнього. Європейський Союз та його держави-члени святкують День Європи, як вшанування Декларації Шумана 9 травня 1950 року, адже саме вона заклала основи європейської інтеграції, стала початком створення Союзу європейських країн, заснованого на спільних цінностях та збереженні миру. 9 травня 2023 року Україна вперше відзначає День Європи разом з державами Європейського Союзу, і вперше  як країна-кандидат  на вступ  до ЄС. З  цієї  нагоди  із  шестикласниками  ліцею  проведено  інтерактивну   гру  «Шляхами  Європи:  відкриваємо  таємниці  країн»

 

Чорнобиля спомин гіркий
З роками стає все сумнішим
і згадуєш дим той гіркий
і друзів, які відійшли уже в вічність.
Спустошені села, коричневий ліс,
Залишені поле й сади,
пташиний де спів, дитячий де сміх?
У пам’яті все назавжди.
Хвилинами вічність тоді рахували,
не знаючи страху, у пекло ішли,
і вдень і вночі Ви світ рятували,
зробили усе, і Європу спасли.
Забувши про себе, дітей і родину,
здоров’я втрачали й життя.
Реактор своїми тілами закрили
в імя України, її майбуття.

Починаючи з 1967 року за ініціативою та рішенням Міжнародної ради дитячої книги 2 квітня, у день народження великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена, відзначається Міжнародний день дитячої книги. Цей день нагадує про важливу роль дитячої книги у формуванні духовного та інтелектуального обличчя нових поколінь Землі. З нагоди цього свята для четвертокласників ліцею було проведено інтерактивну гру «Подорож Країною Книги», у бібліотеці діє виставка «У чарівний світ розкритої книги всім доступний вхід».

Цей тиждень – особлива подія, яка охоплює Всесвітній день поезії, 21 березня, та відзначає роль поетів у нашій культурі. Поезія завжди була важливим камертоном наших почуттів, особливо у часи випробувань. Темою тижня поезії 2024 став "ДІМ", а гаслом – "Ріки незмінно течуть додому". Ця тема стала символом міцних зв'язків з Батьківщиною, навіть коли доля роз'єднує людей за тисячі кілометрів. Для кожного з нас "дім" - це не лише будівля, але й почуття приналежності, тепла і сили. З цієї нагоди з шестикласниками було проведено бібліотечний квест «Ріки незмінно течуть додому», а в бібліотеці діють виставки «Поезія – це завжди неповторність» та «Поети рідного краю».

Національний тиждень читання поезії 2024: «Ріки незмінно течуть додому». Марафон читання військової поезії. Поезію Богдана Щеглюка «Лист» читає бібліотекар Погожокриницького ліцею Роменської міської ради Сумської області Лимар Л.О.

Гаряче й глибоке Тарасове серце,
Й широке, немов синє море, –
То тихе й лагідне, як раннє озерце,
То грізнобурливе й суворе.

9 березня – особлива дата для українців: день народження Тараса Григоровича Шевченка. Його називають нашим пророком, Великим Кобзарем і українським генієм. Шевченко був відомий і боротьбою за визволення українського народу. Минає 210 років від народження Великого Кобзаря, проте кожне слово, написане поетом, і досі актуальне. З нагоди 210 річниці у бібліотеці ліцею діє виставка «Ти нам залишив прагнення високі, шляхи священні, по яких іти». Із шестикласниками проведено інтелектуальну гру «У пошуках Шевченка». У ході гри діти побували на станціях «Географічна розминка», «Поезія у серці», «Факт чи фейк?», «Доленосні роки», розгадали поезії, зашифровані у Хмарах слів, намалювали ілюстрації до улюблених поезій Шевченка.

25 лютого народилася перлина української поезії — Леся Українка. Її творчий спадок, життєві принципи і сила духу завжди будуть у пам’яті кожного українця. Красуня-Леся мала гострий розум та особливу харизму, яку вміло підкреслювала за допомогою одягу. Ми пам’ятаємо не лише її влучне слово, а й неймовірну харизму, яка проявлялася у характері та стилі. З нагоди свята шестикласники дізналися, якою була мода в епоху поетки та як одягалася наша Леся, завітавши на літературні гостини «Український бренд: перлина української поезії Леся Українка». А ще дізналися про квіти, яким присвятила поезії Леся Українка та створили «Лесин квітковий віночок». У бібліотеці діє виставка «Світло безсмертя Лесі Українки»

21 лютого – Міжнародний день рідної мови. Рідна мова є важливим елементом культурної та національної свідомості людини. Вона не просто засіб спілкування, а історія народу, його світогляд і найсильніший інструмент збереження та розвитку нашого матеріального й духовного спадку. Це свято не лише нагадує про культурне розмаїття і багатомовність світу, а й про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні. У шкільній бібліотеці діють виставки «Живи, рідна мово, у творчому слові!» та «Не бійся заглядати у словник». Із п’ятикласниками проведено інтелектуально-розважальну гру «Я знаю українську!»

 


У першу середу лютого світова спільнота книголюбів відзначає Всесвітній день читання вголос. Це свято зініціював у 2010 році Міжнародний освітній проєкт «LitWorld».
Ця подія має за мету заохочення людства, а найбільше – молодого покоління, до читання книг. Крім того, свято надихає до спілкування та обговорення прочитаного з родиною та друзями. З п`ятикласниками проведено інтерактивну гру «Читати — це модно!» Шестикласники читали та обговорювали повість Володимира Арєнєва «Сапієнси», використавши «Шість капелюхів критичного мислення»

22 січня в Україні відзначають День Соборності. У цей день варто згадати дві важливі історичні події. 1. Підписання IV Універсалу Центральної Ради, яким проголосили незалежність УНР у 1918 році. 2. Проголошення Акта Злуки Української народної республіки та Західноукраїнської народної республіки в 1919 році (возз'єднання українських земель в одну державу). Ще у 1919 році українці засвідчили, що не існує окремо східної та західної України — існує єдина незалежна Українська держава. Сьогодні ми вкотре довели, що вміння об'єднуватися робить нас непереможними. Як і 105 років тому, ми стоїмо пліч-о-пліч, захищаючи та шануючи інтереси нашої держави та її громадян. З Днем Соборності, шановні українці! Переможемо! Слава Україні!

Оля Русіна «Абрикоси зацвітають уночі» (уривок). Читають Бабак Поліна та Бойко Каріна, учениці 6 класу Погожокриницького ліцею Роменської міської ради Сумської області.


Ім’я Марко Вовчок переносить нас у ту далеку епоху, яка була осяяна генієм Шевченка. Вже пролунала перша свідома літературна думка Котляревського; вже пробуджений був творами Квітки в українському суспільстві інтерес до життя й долі селян тощо. І ось в такий час культурного пробудження з’явилась надзвичайна жінка, яку сам Шевченко називав «своєю донею», яку в присвячених їй віршах він вважає «кротким пророком» – Марія Марковичева (Марія Вілінська), що писала під ім’ям Марко Вовчок.
Письменниця, майстриня психологічного оповідання, казкарка, перекладачка та мандрівниця. Уславила своє ім’я як авторка творів про історичне минуле України, зокрема кріпаччини та поневоленого стану жіноцтва часів панщини. Марко Вовчок відома своєю активною участю в українському національному русі та боротьбі за рівноправ'я українців. Вона була однією з перших жінок-письменниць, яка висловлювала свої ідеї у сфері гендерної рівності та визначала роль жінки в суспільстві.
Марко Вовчок походила із дворянської родини. На формування поглядів письменниці позначилося тривале перебування в інтелігентних сім’ях родичів. У салоні її тітки збиралися відомі письменники, там вона познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком, українським фольклористом і етнографом Опанасом Маркевичем. Вважається, що саме він прищепив письменниці любов до української мови та культури, бо рідною мовою Марії була російська. Але знала вона близько 10 іноземних мов, серед яких французька, англійська, польська, чеська, німецька тощо.
Успішно Марко Вовчок використала різноманітність жанрів, чим гідно збагатила українську прозу. Авторський спадок Марка Вовчка сформовано тритомною збіркою творів «Народних оповідань».До цієї уславленої тріади увійшли такі оповідання, як «Панська воля», «Горпина», «Три долі», «Ледащиця», «Кармелюк» та «Невільничка». Окремо надрукованими повістями було видано «Інститутку» (1862), «Чортову пригоду» (1860) та «Від себе не втечеш» (1862).
Із творчістю Марка Вовчка зросла міжнародна роль української літератури. Ще за життя її твори, починаючи з 1859 р., з’являлися в чеських, болгарських, польських, сербських ,словенських перекладах, виходили у Франції, Англії, Німеччині, Італії та інших європейських країнах.
До 190-річчя Марко Вовчок виставка-пошана «Наче піснею говорить…» знайомить наших читачів з творчістю видатної української письменниці.

День "Давайте обіймемося" відзначається 4 грудня. Обійми - це чудовий спосіб висловити свою любов і підтримку, а також вони допомагають нам почуватися добре.
Тому учні 4 класу доєдналися до акції " Теплі обійми улюбленої книги" в рамках проведення Національного тижня читання. Адже книги - найкращі друзі.

 

Згідно зі стратегією розвитку читання на період до 2032 року "Читання як життєва стратегія" з 4 до 10 грудня 2023 року Український інститут книги ініціював проведення Всеукраїнську інформаційно-просвітницьку тематичну акцію "Національний тиждень читання". Мета цієї акції — консолідувати українське суспільство навколо читання як тренду. Її цьогорічне гасло — "Бути своїми". Здобувачі освіти Погожокриницького ліцею активно долучилися до акції. У бібліотеці ліцею створено виставку матеріалів «Талант, що прагнув до зірок» (до 130-річчя Миколи Хвильового).
Для здобувачів освіти було проведено багато цікавих заходів: зустріч у літературній кав’ярні «Гостини у літературних героів (4,6,8 класи), творчі роботи «Соціальна мережа для автора» (9 клас), «Відгук на книгу. Карта запитань» (6 клас) , літературне лото (5 клас), колективна співпраця «Я люблю читати» (3 клас), «Казкотерапія» (2 клас), акція «Теплі обійми улюбленої книги» (4 клас), цікава година «Ми - нація, яка читає! Ми - непереможні!» (1,3 класи), урок-реклама буктрейлерів «Новинки для дітей» (5 клас), лялькова вистава (1 клас), бібліотечний квілт «Моя улюблена книга» (5-6 класи), круглий стіл «Краплини історії: шлях безумної подорожі» (до 130-річчя Миколи Хвильового) – 10-11 класи. Підготовлено відео для онлайн-марафону «З книгою до Перемоги» (6 клас). Нехай читання нас усіх об'єднує! Будьмо своїми! Читаймо разом!

У період з 4 до 10 грудня в Україні проходить Національний тиждень читання. Захід ініціював Український інститут книги спільно з Міністерством культури та інформаційної політики України. Мета заходу - залучити українців до читання, купівлі та дарування книжок, відвідування бібліотек, а також привернути увагу до українського книговидання та літератури, підтримати видавництва, книгарні, та бібліотеки. Гасло цьогорічного тижня "Бути своїми". У Погожокриницькому ліцеї цей тиждень розпочався із зустрічі у кав’ярні «Серед своїх». Літературних героїв зустрічали учні 4, 6, 8 класів.

 

 

 

Scroll to top